دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اصولا، دیجیتال مارکتینگ به هرگونه فعالیت بازاریابی آنلاین و یا دارایی آنلاین اشاره دارد. ایمیل مارکتینگ، تبلیغات PPC، تبلیغات شبکه های مجازی وحتی وبلاگ را می توان به عنوان نمونه هایی از دیجیتال مارکتینگ معرفی کرد

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ، آ نلاین مارکتینگ، تبلیغات آنلاین و یا …، در این روزها به دغدغه اصلی کسب و کارها بدل شده است. از این گذشته میزان مصرف اینترنت کاربران به صورت تقریبی دو برابر دهه گذشته می باشد .به همین دلیل رفتار خرید مشتریان و تعامل آنها با کسب و کارها دستخوش تغییر شده است.

خب!، دیجیتال مارکیتگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ مانند دیگر بخش های مارکتینگ است. تمام تلاشهایی که در جهت تاثیر گذاری روی مشتری بالقوه صورت می گیرد.اما با این تفاوت که این تاثیرگذار ی در بستر آنلاین انجام می شود.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اصولا، دیجیتال مارکتینگ به هرگونه فعالیت بازاریابی آنلاین و یا دارایی آنلاین اشاره دارد. ایمیل مارکتینگ، تبلیغات PPC، تبلیغات شبکه های مجازی وحتی وبلاگ را می توان به عنوان نمونه هایی از دیجیتال مارکتینگ معرفی کرد. در واقع این تلاش ها به کسب و کارها کمک میکند تا خدمات و کالاهای خود را معرفی و مشتریان را نسبت به خرید آن ها متقاعد کنند.

در اینجا به برخی از فعالیت ها و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ اشاره می کنیم :

دارایی های دیجیتال مارکتینگ Digital marketing assets

تقریبا همه چیز به عنوان دارایی دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. می توان به قطعیت گفت که اکثر مردم نمی دانند دارایی دیجیتال آن ها چقدر است. اینجا تنها چند مثال را باهم مرور می کنیم :

  • وبسایت
  • دارایی های برند (لوگو، آیکون، سرواژه ها (acronyms))
  • محتوای ویدیویی (تبلیغات ویدیویی، دمو محصولات)
  • محتوای تصویری ( اینفوگرافیک، عکس محصولات، عکس های سازمانی)
  • محتوای نوشتاری ( وبلاگ، کتاب های الکترونیکی، توضیح محصولات، نقل قول مشتریان)
  • نقل قول مشتریان
  • نقدها
  • صفحات مجازی

همانطوری که شما احتمالا تصور می کنید، این لیست تنها جزیی از دارایی های بازاریابی شماست. بیشتر دارایی ها در چارچوب این دسته بندی ها قرار می گیرند، اما با رقابتی شدن بازار و تغییر ات تکنولوژی، این عناوین هر روز به تعدادشان افزوده می شود

استراتژی های مارکتینگ

استراتژی های بازاریابی هر روز در حال تغییر هستند اما ما به مواردی اشاره می کنیم که بیشتر کسب و کار ها از آن استفاده می کنند:

تبلیغات کلیکی یا Pay-Per-Click Advertising

به صورت ساده، هر جا که در ازای کلیک کردن کاربران روی تبلیغ شما هزینه پرداخت کنید، تبلیغ کلیکی محسوب می شود. بطور مثال Google AdWords شکلی از تبلیغات کلیکی است که به آن “paid search advertising” می گویند. فیسبوک دارای فرم دیگری از تبلیغات کلیکی “paid social media advertising” است که تفضیل بررسی می کنیم.

تبلیغات جستجوی پولی Paid Search Advertising

جستجوگرهای گوگل، بینگ و یا به شما اجازه می دهند در صفحه نتایج جستجو (SERPs)تبلیغ کنید. تبلیغات جستجوی پولی یکی از بهترین روش ها در جهت هدف گذاری مشتریان بالقوه است که در حال جستجوی محصول و یا سرویس های مشابه شما هستند.

بهینه سازی برای موتور های جستجو گر (Search Engine Optimization (SEO

اگر نمی خواهید برای تبلیغ در موتور های جستجو گر هزینه کنید، شما می توانید با استفاده از SEO رتبه خود را در گوگل به صورت طبیعی (organically) بهبود دهید. شما نیازی به پرداخت مستقیم در ازای هر کلیک ندارید اما موفقیت در این فرآیند نیاز مند تخصص و زمان است.

تبلیغات پولی شبکه های مجازی Paid Social Media Advertising

بیشتر شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و پینترست به شما اجازه می دهند تا در این پلتفرم ها تبلیغ کنید. تبلیغات پولی شبکه های مجازی ابزاری فوق العاده محسوب می شود که از آن در جهت افزایش آگاهی مخاطبین بالقوه که از وجود محصولات و یا سرویس های شما مطلع نبودند، استفاده می شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی Social Media Marketing

به مانند سئو، بازاریابی شبکه های اجتماعی رایگان است، راهی است در جهت استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار و مجصولاتتان. همچنین مانند سئو بازاریابی طبیعی (organnically) است که نیازمند تخصص و زمان فراوان است، اما در نهایت با هزینه ای کم به نتایج قابل قبولی خواهید رسید.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization (CRO

بهینه سازی نرخ تبدیل، هنر و علم بهبود تجربه کاربری آنلاین است. بیشتر اوقات کسب و کار ها از CRO در جهت بهبود نرخ تبدیل خود ( افزایش فروش، چت ها، تماس ها و …) اسفاده می کنند.

بازاریابی محتوایی Content Marketing

بازاریابی محتوایی یکی دیگر از عناوین بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی محتوایی شامل همه دارایی ها (assets) و تلاشهای مارکتینگی در قالب ( وبلاگ، اینفوگرافیک، کتاب الکترونیکی، ویدیوها و …) است که در جهت افزایش آگاهی، کلیک و یا فروش مورد استفاده قرار می گیرد.

تبلیغات همسان Native Advertising

شاید برای شما پیش آمده باشد که به وبسایت و یا وبلاگی مراجعه می کنید و با قسمت عناوین مرتبط روبرو می شوید، این همان تبلیغات همسان است. اغلب اوقات تبلیغات همسان در زیر مجموعه بازاریابی محتوایی در جهت جذب کلیک قرار می گیرند. اما معمولا به دلیل قرار گیری محتوای پولی و غیر پولی در کنار هم ،تشخیص تبلیغات همسان کمی دشوار است.که دقیقا همان نقطه قوت تبلیغات همسان نسبت به مدل های دیگر بازاریابی پولی است.

ایمیل مارکتینگ Email Marketing

ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی ترین فرم های دیجیتال مارکتینگ است اما همچنان روشی خوب و کم هزینه است. بیشتر کسب و کارها از ایمیل مارکتینگ برای اطلاع رسانی تخفیف ها و یا تبلیغ ایونت ها استفاده می کنند.

سیستم همکاری فروش Affiliate Marketing

سیستم همکاری فروش Affiliate Marketing به عنوان پرداخت پورسانت به شخص یا کسب و کار ثالث در جهت تبلیغ محصولات و خدمات شما در وبسایتشان تلقی می شود.

همانطور که متوجه شدید، راه های مختلفی برای بازاریابی کسب و کارتان بصورت آنلاین وجود دارد، به همین دلیل است که اکثر کسب و کارها اقدام به جذب مشاوران بازاریابی دیجیتال می کنند تا بتوانند در این شرایط رقابتی در کوتاه ترین زمان ممکن به جایگاهی مناسب در دنیای آنلاین دست پیدا کنند.

منبع: https://www.disruptiveadvertising.com/marketing/digital-marketing

مقالات بیشتر

سئو

سئو SEO چیست؟

سئو SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است که به شما کمک می کند تا صفحه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید تا کاربران بیشتری به سایت شما وارد شوند.

دیجیتال مارکتینگ

هفت نکته دیجیتال مارکتینگی در دوران کرونا

وقتی اقتصاد دوباره به حالت عادی بازگردد ، مطمئن هستم که اکثر کسب و کارها آرزو می کنند که ای کاش فرصت بیشتری برای تجدید نظر ، تقویت و به حداکثر رساندن استراتژی بازاریابی دیجیتال خود اختصاص می دادند.