سئو SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است که به شما کمک می کند تا صفحه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید تا کاربران بیشتری به سایت شما وارد شوند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

به تمام تغییرات در محتوا و ساختار وبسایت جهت بهبود رتبه در صفحه جستجوی موتورهای جستجو ( SERP) سئو می گویند. این تغییرات در حالت ساده شامل استفاده از کلمات کلیدی مرتبط relevant keywords در تگ H1 و یا در زیرعنوان ها، استفاده از کلمات مرتبط در آدرس url و بهبود تجربه کاری می شوند.

در زمانی که شما به مطالعه این مطلب می پردازید، بیشتر از ۱۰۰.۰۰۰ جستجو در گوگل اتفاق افتاده است. به دلیل اینکه بیشتر تجارب آنلاین کاربری از طریق جستجو صورت می گیرد، قرار گیری وبسایت شما در صفحات اول و به طبع آن سئو از اهمیت بسزایی برخوردار است .

سئو SEO چیست؟ مهرداد ضیایی فشمی مشاور دیجیتال مارکتینگ

سئو چیست؟

سئو SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است که به شما کمک می کند تا صفحه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید تا کاربران بیشتری از سایت شما بازدید کنند.

شما می توانید صفحات خود را بر اساس آنچه موتورهای جستجو در یک وب سایت جستجو می کنند ، طراحی و توسعه دهید.اگر قبلاً این کار را انجام نداده اید ، می توانید با اعمال تغییرات در وبسایت خود از برآورده شدن نیازهای موتور های جستجو اطمینان حاصل کنید.

اما SEO همیشه اینگونه نبوده است. در روزهای ابتدایی اینترنت ، گوگل سایت ها را براساس مقدار استفاده از کلمه کلیدی keyword رتبه بندی می کرد. این امر منجر به پر کردن کلمات کلیدی یا ” keyword stuffing” می شد. این الگوریتم موجب می شد که سایتهایی با سو استفاده کردن از این رویکر د گوگل اقدام به تولید محتواهای بی کیفیت با استفاده ی بیش از حد کلمه کلیدی کنند. در نتیجه آن، سایتهای با کیفیت بالا به راحتی در رتبه های پایین تر قرار می گرفتند. اما اکنون Google نسبت به تراکم کلمات کلیدی حساسیت ویژه ای دارد و دیگر استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی معنایی ندارد.

گوگل چگونه کار می کند؟

وقتی عبارت جستجو را وارد می کنید ، الگوریتم گوگل تعیین می کند که کدام یک از وب سایت های بی شماری که در جهان وجود دارد، برای شما بیشترین اهمیت را خواهند داشت. سپس سایتها را به ترتیب اهمیت فهرست می کند و آنها را در صفحه نتایج SERP به شما نمایش می دهد.

کراولینگ ‌Crawling

گوگل دائماً به دنبال صفحات جدید یا به روز شده میگردد. به همین دلیل گوگل از برنامه هایی موسوم به خزنده وب یا Web crawlers استفاده می کند ، که پیوندها را در سراسر اینترنت دنبال و آنچه را که می یابند به سرورهای گوگل گزارش می دهند.

نمایه سازی Indexing

هنگامی که خزندگان وب اطلاعات مربوط به وب سایت  ها را گزارش می دهند ، مجموعه ای از سرورهای داخلی گوگل محتوای هر صفحه را جهت تعیین موضوع و پیام اصلی آن آنالیز می کنند .این اطلاعات جمع آوری شده به Google Index می رود – منابعی که موتور جستجو برای تعیین رتبه صفحه از آن استفاده می کنند. اگر می خواهید صفحه شما هم برای کلمات کلیدی خاصی رتبه بندی شود ، مطمئن شوید که خزنده های وب  web crawlers متوجه این کلمات هستند. برای انجام این کار ، شما می بایست:

 • از عناوین صفحه به صورت مختصر و مرتبط استفاده کنید.
 • عناوین مربوط به موضوعات مختلف را درج کنید.
 • برای کمک به گوگل در پردازش محتوای ویدیو و تصویر ، متن alt یا متن جایگزین تصویر را اضافه کنید.

رتبه بندی

وقتی شخصی یک عبارت را جستجو می کند ، Google با در نظر گرفتن عوامل زیر نتایج را رتبه بندی می کند:

 • کلمات مورد استفاده در جستجو
 • محل کاربر
 • قدمت هر صفحه
 • تخصص ایجاد کننده صفحه

چالش اصلی سئو این است که اطمینان حاصل کنید که صفحه شما به روز بوده و طراحی آن بر اساس کاربران هدف صورت گرفته است.

چه عوامی کمک می کند تا شما رتبه بهتری داشته باشید | مهرداد ضیایی فشمی مشاور بازاریابی دیجیتال

چه عوامی کمک می کند تا شما رتبه بهتری داشته باشید؟

از دهه ۹۰ میلادی موتورهای جستجو از الگوریتم هایی استفاده کرده اند تا تعیین کنند که چه سایتهایی بایددر رتبه های بالاتر در صفحات نتایج جستجو ظاهر شوند.امروزه آنچه این الگوریتمها بر اساس آن وبسایت ها را ارزیابی می کنند ، بسیار تغییر کرده است.

با استفاده از تجارب از روزهای پر کردن کلید واژه ها ، گوگل تلاش کرده تا بفهمد چه عواملی موجب می شود تا وبسایتی مرتبط با عبارت مورد نظر مخاطب و آموزنده باشد. گوگل این اطلاعات را هر چند ماه یک بار بررسی و بر اساس آن یک بروزرسانی جدید منتشر می کند.گوگل هنوز هم هنگام رتبه بندی وب سایت ها به کلمات کلیدی توجه می کند، اما در کنار آن کیفیت اطلاعات هم مد نظر قرار می دهد.

گوگل بر اساس عوامل زیر قضاوت می کند:

 • ارتباط با عبارت جستجو شده
 • تخصص ، اقتدار داشتن Authoritativeness و قابل اعتماد بودن منبع
 • دوستی موبایل Mobile friendliness و سازگاری با مرورگرهای مختلف
 • سرعت بارگذاری صفحه

برخی از این عوامل به صورت داخل صفحه on-page هستند ، به این معنی که بخشی از نحوه تجربه داخل وب سایت هستند و سایر سایتهایی که به شما مربوط می شوند خارج از صفحه off-page هستند. عناصر خارج از صفحه باعث افزایش محبوبیت سایت و در نتیجه بهبود رتبه در صفحه نتایج گوگل می شوند.

طبقه بندی عوامل رتبه بندی با توجه به اینکه آنها در داخل صفحه یا خارج از صفحه هستند ، به شما کمک می کند استراتژی مؤثرتر سئو خود را تدوین کنید. سئو در صفحه و سئو خارج از صفحه هر دو به شما در بدست آوردن رتبه بالاتر کمک می کنند، اما روش اجرای آنها کاملاً متفاوت است.

مهرداد ضیایی فشمی مشاور دیجیتال مارکتینگ

مقایسه داخل صفحه و خارج از صفحه on-page VS off-page

بهترین روش برای تمایز قائل شدن میان سئو داخل صفحه و خارج از صفحه در عنوان آنها نهفته است.سئو داخل صفحه وابسته به عناصری است که برای بینندگان سایت شما قابل مشاهده باشد که حاوی گزینه های فنی و محتوایی است و شامل موارد زیر می شود:

عناوین
متن Alt و توضیحات متا
ساختار URL
سرعت بار گذاری
محتوای اینفوگرافیک
ویدئوها
بررسی های محصولات
محتوای وبلاگ
هرچه عناصر SEO به شکل بهتری اجرا شوند ، رتبه سایت شما در جستجوی ارگانیک organic search بالاتر خواهد رفت.

همچنین سئو خارج از صفحه به بهبود رتبه شما کمک می کند ، اما انجام موثر آن به شکل مستقیم دشوار است. دلیلش این است که سئو خارج از صفحه بر خلاف داخل صفحه،شامل سایتهایی است که به شما تعلق ندارند. سئو خارج از صفحه شامل موارد زیر می شود:

وبلاگ ها و مقالاتی که به محتوای شما پیوند دارند
سایت های اشتراک گذاری ویدیو ، صوتی یا تصویر که میزبان محتوای شما هستند
دایرکتوری ها و سایت های بررسی شرکتها

جمع آوری بک لینک ها ، بخش بزرگ دیگر سئو خارج از صفحه می باشد، که به عنوان لینک های ورودی نیز شناخته می شود. بک لینک، هر لینک خارجی است که کاربران را به سایت شماارجاع می دهد. هرچه بک لینک های بیشتری داشته باشید ، گوگل برای شما مرجعیت بالاتری قائل است.

این رویکرد در گذشته باعث شده بود که بسیاری از صاحبان وب سایت ها با امید به ارتقا رتبه ، به تجارت یا خرید بک لینک متبادر شوند. اما امروز ه، هر پیوندی که قصد دستکاری در رتبه بندی سایت را دارد ، می تواند به عنوان نقض دستورالعمل های گوگل در نظر گرفته شود و در نهایت می تواند تأثیر منفی بر رتبه سایت شما در صفحه نتایج جستجو بگذارد.

این روزها ، کیفیت بک لینک ها بسیار مهمتر از تعداد آن است. هر پیوند باید به مطالب و علاقه مخاطبان شما مربوط باشد. شما می توانید برای افزایش تعداد بک لینک فعالیت کنید ، اما باید اطمینان حاصل کنید که برخلاف دستور العمل های گوگل نباشد. برخی از راهکارهای مؤثر عبارتند از:

ارسال پست های مهمان به وبلاگ های پرطرفدار
ایجاد اینفوگرافیک اشتراکی
محتوایی را ایجاد کنید که از تأثیر گذاران و روندهای مربوط به زمینه فعالیت شما صحبت کند
ارسال محتوای چندرسانه ای در سایت هایی مانند Vimeo ، YouTube ، SoundCloud و Flickr

هدف نهایی شما افزایش محبوبیت به عنوان یک متخصص در حوزه خودتان است. وقتی دیگران مطالبی که شما در مورد موضوعی ایجاد کرده اید ، مشاهده می کنند ، به آن پیوند می زنند. این باعث می شود تعداد بک لینک های با کیفیت شما افزایش یابد.

روی مخاطب هدف خود تمرکز کنید

اکنون که با مفهوم سئو آشنا هستید، بر اساس آن می توانید برای بهبود رتبه و بازدید سایت خود تلاش کنید.بیاد داشته باشید محتوای شما برای مخاطبانتان از همه چیز با ارزش تر است – و همچنین هرچقدر به جنبه های فنی سایت خود بیشتر توجه کنید – نتایج بهتری خواهید گرفت.

مقالات بیشتر

سئو

سئو SEO چیست؟

سئو SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است که به شما کمک می کند تا صفحه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید تا کاربران بیشتری به سایت شما وارد شوند.

دیجیتال مارکتینگ

هفت نکته دیجیتال مارکتینگی در دوران کرونا

وقتی اقتصاد دوباره به حالت عادی بازگردد ، مطمئن هستم که اکثر کسب و کارها آرزو می کنند که ای کاش فرصت بیشتری برای تجدید نظر ، تقویت و به حداکثر رساندن استراتژی بازاریابی دیجیتال خود اختصاص می دادند.