وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در این مقاله سعی داریم به درکی درست از وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ برسیم و بدانیم براساس چه متریک هایی یک مشاور خوب انتخاب کنیم.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

امروزه تقریباً در هر صنعتی با اصطلاح بازاریابی دیجیتال روبرو می شویم . دیجیتال مارکتینگ تنها یک عنوان است که در آن جنبه های مختلف بازاریابی آنلاین باز تعریف می شوند. با توجه به اقبال مصرف کنندگان به خرید آنلاین، کسب و کارها برای جلب توجه مشتریان و قرار گیری در صفحه اول گوگل با یکدیگر رقابت می کنند.

این نوع بازاریابی به کسب و کارها این امکان را می دهد تا از طریق کانالهای مختلف برای دستیابی آسان تر به مشتری استفاده کنند. با توجه به کانال های ارتباطی وسیع و متنوع ، شناخت پلتفرم ها و نحوه هدف گذاری مخاطب آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بنابراین بیشتر کسب و کارها خدمات مشاوره بازاریابی را ترجیح می دهند. برخلاف سایر اشکال دیگر بازاریابی ، رقابت در دنیای دیجیتال بر اساس ابزارها و ترندها ارزیابی می شود و هر روز شاهد تحولات جدیدی در این حوزه هستیم.

مشاور بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

مطالعات موردی

 

به عنوان مثال فیسبوک یکی از شبکه های اجتماعی است که ابزارهای مختلف بازاریابی را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد. زمانی که از این فریمورک در استراتژی بازاریابی آنلاین خود استفاده کنید، شما میتوانید کاربران را براساس مشخصات دموگرافیک، رفتار آنلاین و مشخصات جغرافیایی آنها هدف گذاری نمایید. به عبارت دیگر، این پلتفرم یکی از بهترین راه ها در جهت ایجاد آگاهی، علاقه و به طبع آن افزایش میل جهت استفاده از سرویس و یا محصول شماست. البته موفقیت این ابزارها مستلزم اجرای AIDA marketing funnel است.

از سوی دیگر، Google AdWords، ابزار فوق العاده ای است که به شما در جهت پیدا کردن مشتریان بالقوه کمک می کند. گذشته از آن، همچنین زمانی که شما به دنبال ایجاد آگاهی و علاقه در خصوص برند خود هستید، می توانید روی آن حساب ویژه ای باز کنید.

با توجه با تغییرات تکنولوژی، مردم جهان بیش از هر زمان دیگری از پلتفرم های دیجیتال استفاده می کنند. اتصال به مشتری هدف در زمان و مکان مناسب نیازمند استراتژی موثر بازاریابی است. در حال حاضر چرایی تمرکز کسب و کارها روی فضای آنلاین به خاطر آن است که مشتری بیش از هرجای دیگر در این فضا حضور دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده ۷۷٪ مردم آمریکا به صورت روزانه آنلاین هست و آمار حضور مردم در کشورهای دیگر تفاوت چندانی ندارد.

 

رشد فزاینده نیاز به راهکارهای بازاریابی دیجیتال

 

نیاز به سرویس های مشاوره بازاریابی دیجیتال به صورت روزانه در حال افزایش است و کسب و کار ها به دنبال مشاوری متخصص و مورد اعتماد هستند. به علاوه، تخصص مشاور دیجیتال مارکتینگ در تمام جنبه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شاید اکثر صاحبان کسب و کار در کار خود بسیار موفق باشند و بیشتر اوقات خود را بصورت آنلاین با مشتریان خود در ارتباط باشند، اما نمی توان گفت که آنها متخصصان بازاریابی آنلاین هستند، آنها بیشتر در حال پاسخ به نیاز مشتری، مطالعه و تدوین استراتژی و ارتباط با بازیگران صنعت هستند. به همین دلیل امروزه تقاضای بالایی برای آژانس های بازاریابی دیجیتال وجود دارد. آنها نقش بسزایی در پرکردن فضای خالی بین کسب و کارها و دنیای دیجیتال دارند.

تا اینجا نظری اجمالی روی بازاریابی دیجیتال انداختیم، اگرچه بازاریابی آنلاین خیلی فراتر از آن است که ما تا حالا به آن پرداخته ایم. آیا شما علاقمند هستید که بدانید دقیقا نقش مشاور بازاریابی دیجیتال چیست؟ من در ادامه مطلب به آن می پردازم.

کسب و کار - مهرداد ضیایی فشمی

وظایف مشاور بازاریابی دیجیتال

 
امروز تقریبا اکثر افراد خود را مشاور بازاریابی دیجیتال معرفی می کنند. قطعا شما برای رشد کسب و کارتان نیاز به افراد مدعی و تو خالی ندارید. یک مشاور بازاریابی خوب می بایست باید داری یک سری زیرساخت ها باشد. وی بصورت قطع باید تخصص های مربوط به استراتژی و اجرای موثر آن را دارا باشد و در دوره های مرتبط با این حوزه ها را گذرانده باشد. همچنین باید بتواند مشتری هدف را بر اساس نیاز کارفرما بازتعریف و هدف گذاری کند.

در حالت عادی جنبه های مختلفی بر اساس نیاز کسب و کارها باید مورد توجه قرار گیرد،اما چه بصورت کلی وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ به شرح زیر است :

  • ارائه راهکاری جدید در جهت ارتباط با مشتری و جذب مشتریان جدید از طریق فضای آنلاین
  • ارزیابی فعالیت هایی که تا کنون صورت گرفته است، همچون SEO ، بازاریابی ایمیلی و شبکه های اجتماعی در جهت اجرای موثر تنکیک های بازاریابی
  •  بهبود جایگاه برند در جهت برآورده کردن خواسته های مشتری بالفعل و بالقوه
  • کمک به بهبود ارتباط با مشتری و ایجاد Engagement که عموما از طریق شبکه های اجتماعی صورت می گیرد.
  • مدیریت کمپین های دیجیتال در چارجوب کانالهای از پیش تعریف شده، اعم از شبکه های مجازی، بازاریابی موبایلی و ایمیلی
  • مونیتور کردن پلتفرم های آنالیز همچون Google Analytics در جهت ارزیابی موفقیت آن

نتیجه گیری

 
زمانی که پا به دنیای تبلیغات آنلاین می گذارید، متخصص دیجیتال مارکتینگ بر اساس نیازهای بازاریابی نقش آفرینی های متفاوتی را به عهده می گیرد. در کنار تبلیغات، مشاور بازاریابی دیجیتال نسبت به انجام تحقیقات و برنامه ریزی در جهت تحقق اهداف کمیپن های دیجیتال مسئول است. به خاطر داشته باشید که باید برای موفقیت در این دنیای رقابتی، یک مشاور قابل اعتماد و متخصص استخدام نمایید.

 

مقالات بیشتر

سئو

سئو SEO چیست؟

سئو SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است که به شما کمک می کند تا صفحه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید تا کاربران بیشتری به سایت شما وارد شوند.

دیجیتال مارکتینگ

هفت نکته دیجیتال مارکتینگی در دوران کرونا

وقتی اقتصاد دوباره به حالت عادی بازگردد ، مطمئن هستم که اکثر کسب و کارها آرزو می کنند که ای کاش فرصت بیشتری برای تجدید نظر ، تقویت و به حداکثر رساندن استراتژی بازاریابی دیجیتال خود اختصاص می دادند.